Top facebook2x Top phone2x 01268 792278 Top email2x Email us Top search2x Login
Home > The Club > Committee
Home > The Club > Committee

Committee

Officers and Committee Members 2024


Commodore - Paul Axbey

Vice Commodore - Colin Ramsay

Rear Commodore Sailing - Peter Davies

Rear Commodore House - Rob Scriven

Secretary - Wendy Webster

Treasurer - Graham Nevard

Sailing Secretary - Tristan Pritchard

Assistant Secretary - Penny Lowen

Assistant Treasurer - Adrian Mathers

Assistant Sailing Secretary - position vacant

Bosun - Keith Cushing

Race Officer - Sue Hancock


General Committee

Darren Beer --- Tony Cole --- Chris Cox --- Paul Field

Dan Ford --- Alan Graham --- Sheila Scurrey




SUB COMMITTEES

Sailing Committee

Peter Davies (Rear Commodore)

Tristan Pritchard (Sailing Secretary) -- position vacant (Assistant Sailing Secretary)

Sue Hancock (Race Officer) -- Penny Lowen (Rowing Captain)

Graham Kemp (Dinghy Captain) -- Ian Burtonshaw (Cruiser Captain)

Darren Beer -- Tony Cole -- Matt Cowley -- Chris Cox -- Roy Edwards -- Dan Ford

Tony Phillips -- Katherine Pritchard -- Keith Webster -- Chris Cox -- Matt Smith

Lara Dyer (Cadet Captain) -- Isabelle Pritchard (Asst Cadet Captain) -- Diane Dyer (Cadet Leader)


Moorings and Foreshore Committee

Colin Ramsay (Chair)

Keith Cushing (Bosun)

Carol Best -- Alan Gisby -- Tony Greenland

Steve Hutson -- Brian Little -- Alan Tovey -- Dave Whitby


House Administration Committee

Rob Scriven (Chair)

Geoff Cook -- Alan Gisby -- Alan Graham -- Frank Martin

Tristan Pritchard -- Richard Scurrey

Trevor Simpson -- Dave Whitby


Finance

Graham Nevard (Treasurer) --- Adrian Mathers (Assistant Treasurer)

Bert Graham -- Sheila Scurrey

Brian Wallis (Insurance)

Paul Field (Sailing Club Manager Administrator)


Entertainments Committee

Paul Axbey (Chair)

Bob Bacon -- Lesley Bacon -- Kate Davis -- Craig Elston -- Nikki Ford -- Gail May

Frank Martin -- Donna Piercy -- Katherine Pritchard -- Sue Schmitt -- Alison Scriven


Bar Committee

Colin Ramsay (Chair)

Peter Davies -- Paul Field -- Graham Nevard




BENFLEET YACHT CLUB

"PAST COMMODORE'S"

1923 - G H Oswell

1924 to 1927 - R C N Muggleton

1928 - C J Neale

1929 to 1930 - R C N Muggleton

1931 to 1933 - I G Keith

1934 to 1938J - A Amesbury

1939 to 1942 - C C Underwood

1943 to 1946 - J F Hearn

1947 - E M Atterton

1948 - C C Underwood

1949 - Will Clark

1950 to 1951 - A L Brown

1952 - Lt Col G S McNaught DSO

1953 to 1955 - John D Frye

1956 to 1957 - S F Cross

1958 to 1960 - S K Fisher

1961 - E A Parsons

1962 - S K Fisher

1963 to 1965 - D E Wilson

1966 to 1969 - P De Boltz

1970 to 1972 - R C Salmon

1973 to 1975 - M De Boltz

1976 to 1977 - D M Holt

1978 to 1980 - B C Castle

1981 to 1982 - R C Salmon

1983 to 1984 - G R D Baker

1985 to 1986 - W Painter

1987 to 1989 - D M Holt

1990 to 1991 - M S Burnay

1992 to 1993 - D F Gibbons

1994 to 1996 - A J Coleman

1997 to 1998 - S Shaw

1999 to 2001 - J E Hancock

2002 to 2004 - Wendy Webster

2005 to 2006 - A J Coleman

2007 to 2008 - Paula Bootle

2009 to 2011 - R Scriven

2012 to 2013 - S Bibby

2014 to 2016 - G Cook

2017 to 2019 - P Field

2020 to 2022 - J Hancock

2023 to - P Axbey


A gathering of past Commodores. Photo taken 2009. From left to right:

Ron Salmon || Doug Wilson || Tony Coleman || Wendy Webster || Paula Bootle || Mike DeBoltz || Dave Holt || John Hancock




The photograph below was taken during a meeting of the General Committee, conducted using Zoom video conferencing, during the 2020 COVID19 lock-down

© 2024 Benfleet Yacht Club powered by Sailing Club Manager